Jednostka prowadząca i odpowiedzialna za sprawę
Referat Spraw Obywatelskich
Adres: Jaraczewo 2, 64-930 Szydłowo, Biuro nr 17
Telefon: 67 2115525, e-mail: ewidencja@szydlowo.pl
Podstawa prawna
- art. 39a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (j.t. Dz. U. z 2012 r., poz. 461 ze zm.),
- rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 marca 2011 r. w sprawie orzekania o konieczności sprawowania przez osobę podlegającą obowiązkowi odbycia zasadniczej służby wojskowej bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny (Dz. U z 2011r. Nr 64, poz. 333)
Dokumenty wymagane od wnioskodawcy
- Wnioskodawca (osoba podlegająca obowiązkowi odbycia zasadniczej służby wojskowej lub członek jej rodziny) winien złożyć wypełniony formularz (druk) podania oraz załączyć:
- orzeczenie o inwalidztwie członków rodziny wymagających opieki,
- kserokopię dokumentu urzędowego stwierdzającego datę urodzenia osoby wymagającej opieki (w przypadku osób, które nie ukończyły 16 roku życia lub ukończyły 75 rok życia,
- oświadczenie osoby wymagającej opieki o konieczności sprawowania tej opieki,
- prawomocne orzeczenie sądu o obowiązku sprawowania opieki.
Wymagane opłaty
Nie pobiera się.
Termin i tryb realizacji odpowiedzi
O konieczności sprawowania bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny przez osobę podlegającą obowiązkowi odbycia zasadniczej służby wojskowej orzeka Wójt Gminy Szydłowo.
Decyzję Wójta Gminy Szydłowo doręcza się osobie podlegającej obowiązkowi odbycia zasadniczej służby wojskowej i wojskowemu komendantowi uzupełnień na piśmie wraz z uzasadnieniem.
Ostateczna decyzja Wójta Gminy jest wiążąca dla wojskowych komendantów uzupełnień.
Tryb odwoławczy
Od decyzji przysługuje prawo wniesienia odwołania do Wojewody Wielkopolskiego.
Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni, od daty doręczenia decyzji za pośrednictwem Wójta Gminy Szydłowo. Wniesienie odwołania nie wstrzymuje powołania osoby do zasadniczej służby wojskowej.
Odwołanie nie podlega opłacie skarbowej.
Uwagi
- orzeka się o konieczności sprawowania przez osobę podlegającą obowiązkowi odbycia zasadniczej służby wojskowej bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny wspólnie z nim zamieszkałym, który nie ukończył 16 lat życia lub został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy i do samodzielnej egzystencji albo, który ukończył 75 rok życia a w rodzinie nie ma innego, pełnoletniego członka rodziny bliższego lub równego stopniem pokrewieństwa zobowiązanego do jej sprawowania, albo ze względu na obowiązek sprawowania opieki wynikającej z prawomocnego orzeczenia sądu,
- wniosek o odroczenie zasadniczej służby wojskowej osoba podlegająca obowiązkowi odbycia zasadniczej służby wojskowej składa do wojskowego komendanta uzupełnień, wraz z decyzją Wójta Gminy orzekającą o konieczności sprawowania bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny.