Jednostka prowadząca i odpowiedzialna za sprawę
Referat Spraw Obywatelskich
Adres: Jaraczewo 2, 64-930 Szydłowo, Biuro nr 19
Telefon: 67 2115522, e-mail: usc@szydlowo.pl
Podstawa prawna
Dokumenty wymagane od wnioskodawcy
Wymagane opłaty
Zwolnione z opłaty skarbowej jest:
Opłacie skarbowej podlega:
Termin i tryb realizacji odpowiedzi
Urodzenie rejestruje się w urzędzie stanu cywilnego właściwym dla miejsca urodzenia dziecka. Do zgłoszenia urodzenia dziecka, pochodzącego z małżeństwa są obowiązani ojciec dziecka lub matka. W sytuacji, gdy osoba obowiązana do zgłoszenia urodzenia dziecka nie może spełnić tego obowiązku, może tego dokonać w jej imieniu pełnomocnik. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie. W treści pełnomocnictwa winno być wskazane imię lub imiona nadawane dziecku przez rodziców.
Urodzenie dziecka martwego należy zgłosić w ciągu 3 dni od dnia sporządzenia karty martwego urodzenia.
Niedopełnienie tego obowiązku spowoduje sporządzenie aktu urodzenia z urzędu oraz nadanie dziecku imienia z urzędu najczęściej używanego w kraju. Kierownik informuje rodziców dziecka o jego sporządzeniu.
Akt urodzenia dziecka z adnotacją :”dziecko martwo urodzone” oraz odpis aktu urodzenia sporządzane są bez zbędnej zwłoki.
Tryb odwoławczy
Odwołania z sprawie odmowy sporządzenia aktu urodzenia dziecka martwo urodzonego rozpatruje Wojewoda Wielkopolski w Poznaniu Delegatura w Pile za pośrednictwem Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Szydłowie. Termin odwołania 14 dni od daty otrzymania decyzji
Uwagi
Nadanie dziecku imienia
Dziecku martwo urodzonemu nie można nadać: więcej niż dwa imiona, imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego, w formie zdrobniałej. Niezależnie od obywatelstwa i narodowości rodziców dziecka wybrane imię lub imiona mogą być imionami obcymi. Można wybrać imię, które nie wskazuje na płeć, ale w powszechnym znaczeniu jest przypisane do danej płci.